SCENARIUSZ ZAJĘĆ DO KLASY I GIMNAZJUM
MATEMATYKA
Temat: Przekształcanie wyrażeń
zawierających potęgi i pierwiastki
Hasło programowe : Liczby rzeczywiste ( Program - Matematyka krok po kroku
DKW- 4014-91/99)
Cele główn
e : utrwalenie i pogłębienie
umiejętności wykonywania działań na potęgach i pierwiastkach
Cele operacyjne:
Uczeń :
- sprawdzi stopień opanowania umiejętności dotyczących własności potęg i
pierwiastków
- będzie doskonalił umiejętność stosowania własności potęgi i pierwiastków w
rozwiązywaniu zadań
- będzie rozwiązywał zadania typowe i nietypowe
- oceni efektywność stosowanych przez siebie metod pracy
- będzie ćwiczył umiejętność komunikowania się i współdziałania w grupie oraz
wytrwałość
Metody pracy:
- praca w grupach - praca indywidualna - gra dydaktyczna
Środki dydaktyczne
- domino matematyczne ( dla każdej grupy)
karty poprawnego ustawienia kostek domina
kart z zaszyfrowanym hasłem ( dla każdego ucznia)
Czas : 45 minut
Przebieg zajęć:
- Czynności organizacyjn
e
Sprawdzenie pracy domowej (przykłady przekształceń wyrażeń zawierających potęgi i
pierwiastki)
Praca w grupach - gra w domino matematyczne . Po omówieniu zasad gry przez nauczyciela
, uczniowie otrzymują 14 kostek domina z działaniami na potęgach i pierwiastkach. Mają
wykonać wskazane działania i ułożyć wszystkie kostki tak, jak gdyby to były kostki
znanego wszystkim domina. Wygrywa grupa, która jako pierwsza ułoży wszystkie kostki
poprawnie. Uczniowie nie mogą korzystać z pomocy nauczyciela.
Każda grupa otrzymuje kartę z poprawnym ustawieniem kostek domina. ( rys. 1) Uczniowie
sprawdzają poprawność ułożenia. Za każde poprawne połączenie kostek otrzymują 1
punkt.
Praca indywidualna - uczniowie otrzymują kartkę z zaszyfrowanym hasłem. ( rys.2)
Wygrywa osoba, która odczyta je pierwsza.
Uczniowie podsumowują liczbę punktów zdobytych podczas lekcji, oceny dla najlepszych
Jako pracę domową można zadać zad. 4 s.104 i zad. 2 str. 119 z podręcznika
Uwagi:
- Przed lekcją należy przygotować miejsca pracy tak, aby uczniowie mogli pracować w 6
grupach, na stolikach trzeba ustawić kartoniki z numerami grup
- Trzeba przygotować losy z numerami grup i kapelusz do losowania
- Trzeba przygotować tyle kompletów domina i kart poprawnego ustawienia, ile jest grup
- Nauczyciel ocenia prace uczniów stopniem, bądź w inny
wybrany przez siebie sposób
Rysunki
wersja word
Opracowała: Lidia
Chojenka Gimnazjum nr 1 Turek
