mgr Andrzej Adamiak
Gimnazjum nr 1 w Turku
Scenariusz lekcji informatyki w klasie II gimnazjum
1. Temat zajęć : Pozyskiwanie informacji z Internetu,
dzięki umiejętności komunikowania się w sieci.
2. Hasło programowe: Multimedialne źródła informacji.
3. Cele główne:
- Komunikacja w sieci Internet w celu wspólnego rozwiązywania typowych problemów
praktycznych i szkolnych.
- Pobieranie informacji z internetu.
4. Cele operacyjne: uczeń
- posługuje się przeglądarką internetową
- korzysta z wyszukiwarek i katalogów stron www
- potrafi pobierać dane ze stron www
- umieszcza pobrane informacje w edytorze tekstu i odpowiednio je formatuje
- komunikuje się w sieci za pomocą CHATA
- odbiera pocztę elektroniczną
- potrafi wspólnie z rówieśnikami rozwiązywać problemy szkolne
5. Zaplanowane metody pracy: pokaz, pogadanka, instruktaż
6. Zaplanowana forma zajęć : praca w grupach, praca zespołowa i indywidualna
7. Środki dydaktyczne: komputery z dostępem do Internetu, oprogramowanie ( przeglądarka
internetowa Internet Explorer, edytor tekstu WORKS, szkolny aplet Chat,
wyszukiwarki i katalogi stron www, przygotowane treści e-maili z zadaniami ( ilość
zadań zależy od ilości uczniów , lub grup biorących udział w lekcji ).
Przebieg zajęć :
Uczniowie o określonej godzinie zasiadają do
komputerów i łączą się z siecią Internet w celu odebrania poczty od nauczyciela ( na
lekcji przeprowadzonej w szkole proponuję dwóch uczniów przy komputerze, na zajęciach
prowadzonych w domu do ilości uczniów należy odpowiednio przygotować ilość zadań )
. W otrzymanym e-mailu zawarta jest instrukacja co należy wykonać w ciągu najbliższej
godziny lekcyjnej, oraz jaki nick zastał przydzielony uczniowi. Instrukcja zawiera
następujące informacje:
- otwórz dwa okna przeglądarki internetowej
- otwórz edytor tekstu ( zadania polegają na poszukiwaniu informacji w Internecie i
kopiowaniu ich do edytora tekstu)
- wejdź na stronę naszego gimnazjum www.gimnazjum1.turek.net.pl i zaloguj się na CHACIE
( nick: student1, student2 ... itp.)
- wykonaj zadanie otrzymane w e-mailu (uczeń STUDENT1 posiada treść tylko zadania nr 1
zadanie nr 2 i pozostałe np. 8 znają uczniowie o odpowiednich nickach np. Student6 zna
zadanie nr 6 itp.)
W celu poznania treści następnych zadań uczniowie komunikują się ze sobą poprzez
szkolny Chat, wymieniają się informacjami a także mogą wspólnie dochodzić do ich
rozwiązań. Nauczyciel także zalogowany na Chacie ma możliwość wglądu w przebieg
wirtualnej lekcji. Po upływie określonego czasu nauczyciel informuje uczniów o
zakończeniu zajęć i prosi o przesłanie zapisanych plików z rozwiązaniami na szkolne
konto pocztowe.
Treść 8 przykładowych zadań:
1. skopiuj i wklej do Worksa wiadomość dnia ze strony http://dziennik.pap.com.pl/
2. znajdź na stronie http://www.tvp.pl/tg/ skopiuj a następnie wklej dowolną ofertę
turystyczną dotyczącą wypoczynku nad morzem
3. skopiuj i wklej tekst piosenki "Takie tango" Budki Suflera ze strony
http://republika.pl/spiewnik/utwory.html
4. znajdź na dowolnej stronie następnie skopiuj i wklej do edytora tekstu zdjęcie z
portretem Adama Mickiewicz
5. znajdź i skopiuj recenzję filmu "Dwie wieże"
6. Znajdź w Internecie informacje dotyczącą efektu cieplarnianego i skopiuj do Worksa
7. Podaj aktualne notowania euro i dolara amerykańskiego
8. Znajdź w Internecie i podaj adres strony na której istnieje możliwość zakupu przez
sieć najnowszej płyty Kasi Kowalskiej
Przedstawione zajęcia wypadają najciekawiej wtedy gdy między uczniami zachodzi kontakt
jedynie poprzez sieć. Uczniowie nie widzą się nawzajem, nie rozmawiają. Scenariusz to
propozycja przeprowadzenia ciekawych zajęć w szkole a najlepiej w domu w celu
przygotowania uczniów do wspólnych poszukiwań i rozwiązań postawionych im zadań.